Skip to content

3290 Long Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block1108.09
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,850
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
23%
Improvement Value:$317,800
77%
Total Assessment$411,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,499+5.2%
2024$7,128+17.1%
2023$6,090+0.4%
2022$6,063+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 11934, Page 1577

Property Sale

Sale
$49,250
DeedBook 3645, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1977