Skip to content

3273 Churchill DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Jul 1, 2011

Property Information

Block1108.09
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,036
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
19%
Improvement Value:$392,700
81%
Total Assessment$486,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,863+5.2%
2024$8,425+9.2%
2023$7,715+0.4%
2022$7,682+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 14933, Page 1391

Property Sale

Sale
$406,250
DeedBook 14109, Page 478

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 10734, Page 1578

Property Built

Built

Year Built: 1987