Skip to content

3275 Churchill DriveToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block1108.09
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,358
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
18%
Improvement Value:$431,400
82%
Total Assessment$525,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,568+5.2%
2024$9,095-4.0%
2023$9,476+0.4%
2022$9,435+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft3,358DeedBook 18226, Page 1743Recorded12/24/2020

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 14630, Page 986

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12957, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5079, Page 1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4456, Page 898