Skip to content

3218 Beachview DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block1108.10
Lot108
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,120
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
69%
Improvement Value:$123,300
31%
Total Assessment$393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,162+5.2%
2024$6,808+4.5%
2023$6,516+0.4%
2022$6,487+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,120DeedBook 18216, Page 144Recorded12/18/2020

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 4836, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1973