Skip to content

3122 Beachview DriveToms River, NJ 08753

Built 2006

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 1, 2020

Property Information

Block1108.10
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,752
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
37%
Improvement Value:$492,000
63%
Total Assessment$782,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,240+5.2%
2024$13,536+4.0%
2023$13,016+0.4%
2022$12,959+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$750,000
DeedBook 13278, Page 1134

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 12572, Page 918

Property Sale

SaleMulti
$9,500
DeedBook NaN, Page NaN