Skip to content

3501 Churchill DriveToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
May 4, 2019

Property Information

Block1108.10
Lot196.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9006

Building Details

Building Class18
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,307
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$595,000
40%
Improvement Value:$892,700
60%
Total Assessment$1,487,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,091+2.3%
2024$26,472+11.7%
2023$23,702+10.7%
2022$21,408+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft3,307DeedBook 17496, Page 1192Recorded6/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1981