Skip to content

3160 Beachview DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$33,900
Last Sale Date
Dec 14, 1973

Property Information

Block1108.10
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,380
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
82%
Improvement Value:$74,900
18%
Total Assessment$414,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,305+5.4%
2024$6,932-5.1%
2023$7,305+0.5%
2022$7,272+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$33,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967