Skip to content

3170 Beachview DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block1108.10
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class13
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,184
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
64%
Improvement Value:$151,900
36%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,683+5.2%
2024$7,303+0.4%
2023$7,275+0.4%
2022$7,243+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5556, Page 997

Property Sale

SaleMulti
$21,800
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971