Skip to content

3174 Beachview DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$413,000
Last Sale Date
Aug 28, 2007

Property Information

Block1108.10
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,042
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
78%
Improvement Value:$81,300
22%
Total Assessment$371,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,761+5.2%
2024$6,427-3.1%
2023$6,631+0.4%
2022$6,602+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$413,000
DeedBook 13812, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1976