Skip to content

3204 Beachview DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 18, 1998

Property Information

Block1108.10
Lot96
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,556
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
53%
Improvement Value:$237,200
47%
Total Assessment$507,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,986+5.4%
2024$8,530+18.3%
2023$7,210+0.5%
2022$7,177+4.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5620, Page 968

Property Sale

SaleMulti
$14,000
DeedBook 4671, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1983