Skip to content

3237 Osborn TerraceToms River, NJ 08753

Built 2009

Last Sale Price
$124,500
Last Sale Date
Jun 26, 1997

Property Information

Block1108.11
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class20
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,234
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
46%
Improvement Value:$316,800
54%
Total Assessment$586,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,686+5.2%
2024$10,158-2.6%
2023$10,433+0.4%
2022$10,388+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 5485, Page 464

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4015, Page 336