Skip to content

3239 Meadow StreetToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Date
Apr 28, 1983

Property Information

Block1108.12
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,636
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
21%
Improvement Value:$360,700
79%
Total Assessment$456,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,317+5.2%
2024$7,905+15.9%
2023$6,821+0.4%
2022$6,791+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4122, Page 109