Skip to content

3216 Osborn TerraceToms River, NJ 08753

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block1108.12
Lot70
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,242
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$205,300
70%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,341+5.2%
2024$5,077+2.8%
2023$4,940+0.4%
2022$4,918+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,242DeedBook 19953, Page 1928Recorded3/17/2025

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 4070, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1972