Skip to content

3232 Osborn TerraceToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Oct 21, 1994

Property Information

Block1108.12
Lot86
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,576
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
27%
Improvement Value:$237,700
73%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,931+5.2%
2024$5,638+22.3%
2023$4,609+0.4%
2022$4,589+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 5212, Page 227

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 3651, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1969