Skip to content

3242 Osborn TerraceToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 19, 2009

Property Information

Block1108.12
Lot92.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,201
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
22%
Improvement Value:$361,900
78%
Total Assessment$463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,448+5.2%
2024$8,030+9.0%
2023$7,365+0.4%
2022$7,332+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14405, Page 182

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 11493, Page 1483

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 10379, Page 1123