Skip to content

3244 Osborn TerraceToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block1108.12
Lot92.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,544
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
23%
Improvement Value:$332,300
77%
Total Assessment$434,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,909+5.2%
2024$7,518+4.2%
2023$7,212+26.9%
2022$5,684+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900
Sq Ft1,544DeedBook 18382, Page 1505Recorded3/24/2021

Property Sale

Sale
$287,000
Sq Ft1,544DeedBook 18186, Page 910Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 16483, Page 25Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$230,400
DeedBook 11003, Page 582

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 10336, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 10021, Page 740