Skip to content

3315 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block1108.13
Lot31.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,977
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
33%
Improvement Value:$275,700
67%
Total Assessment$409,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,410+5.2%
2024$7,043+0.7%
2023$6,994+0.4%
2022$6,963+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,977DeedBook 19572, Page 415Recorded12/29/2023

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5723, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1972