Skip to content

3272 Oceanic DriveToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block1108.13
Lot72
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,224
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
20%
Improvement Value:$360,400
80%
Total Assessment$448,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,165+5.2%
2024$7,762+7.7%
2023$7,207+0.4%
2022$7,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,224DeedBook 18643, Page 933Recorded8/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$399,900
DeedBook 12628, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 12357, Page 727

Property Sale

SaleMulti
$3,500
DeedBook NaN, Page NaN