Skip to content

612 Conroy AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block1108.15
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,362
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
44%
Improvement Value:$369,300
56%
Total Assessment$654,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,915+28.7%
2024$9,261+4.7%
2023$8,845+80.2%
2022$4,908+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,362DeedBook 18516, Page 97Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 17180, Page 1673Recorded7/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965