Skip to content

608 Conroy AvenueToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 12, 2004

Property Information

Block1108.15
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description2F 252762
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,762
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
39%
Improvement Value:$448,800
61%
Total Assessment$733,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,363+5.2%
2024$12,702+2.8%
2023$12,360+0.4%
2022$12,305+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 11918, Page 1321

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5136, Page 139

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 3658, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1969