Skip to content

617 South End AvenueToms River, NJ 08753

Built 2019

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 23, 2018

Property Information

Block1108.16
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class19
Description2258
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,258
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
36%
Improvement Value:$514,200
64%
Total Assessment$799,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,553+5.2%
2024$13,834+7.3%
2023$12,893+0.4%
2022$12,837+131.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 17094, Page 1865Recorded4/25/2018

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5045, Page 916

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 4025, Page 929