Skip to content

612 South End AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 15, 2024

Property Information

Block1108.17
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,772
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
51%
Improvement Value:$269,500
49%
Total Assessment$554,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,097+5.2%
2024$9,598+14.4%
2023$8,392+0.4%
2022$8,355+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,772DeedBook 19755, Page 438Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4258, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1973