Skip to content

596 South End AvenueToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block1108.17
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,507
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
37%
Improvement Value:$478,200
63%
Total Assessment$763,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,898+7.6%
2024$12,922+6.4%
2023$12,147+0.4%
2022$12,093+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft2,507DeedBook 19495, Page 1313Recorded9/26/2023

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 14413, Page 1390

Property Sale

Sale
$885,000
DeedBook 13839, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5654, Page 676

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4097, Page 951