Skip to content

621 Baron StreetToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block1108.18
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,325
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
41%
Improvement Value:$410,300
59%
Total Assessment$695,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,661+5.2%
2024$12,036+11.3%
2023$10,814+0.4%
2022$10,767+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000
Sq Ft3,325DeedBook 18891, Page 921Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$527,000
DeedBook 11910, Page 848

Property Sale

Sale
$262,700
DeedBook 5708, Page 808

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4991, Page 935

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 4357, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1984