Skip to content

613 Baron StreetToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2003

Property Information

Block1108.18
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,000
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
44%
Improvement Value:$363,000
56%
Total Assessment$648,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,800+5.2%
2024$11,217+29.2%
2023$8,685+0.4%
2022$8,647+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10296, Page 1326

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 3734, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1971