Skip to content

605 Baron StreetToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
May 28, 1986

Property Information

Block1108.18
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,395
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
55%
Improvement Value:$231,800
45%
Total Assessment$516,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,411+5.2%
2024$8,946+12.2%
2023$7,973+0.4%
2022$7,938+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4428, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1985