Skip to content

601 Baron StreetToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2002

Property Information

Block1108.18
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,458
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
35%
Improvement Value:$533,100
65%
Total Assessment$818,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,898+5.2%
2024$14,161+6.7%
2023$13,269+0.4%
2022$13,211+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5586, Page 904

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook NaN, Page NaN