Skip to content

608 Baron StreetToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$19,500
Last Sale Date
Sep 15, 1979

Property Information

Block1108.19
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,897
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
46%
Improvement Value:$334,400
54%
Total Assessment$619,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,779+5.5%
2024$10,222+8.2%
2023$9,447+0.5%
2022$9,404+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 3857, Page 796