Skip to content

589 North End AvenueToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block1108.20
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,080
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
43%
Improvement Value:$397,700
57%
Total Assessment$697,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,705+16.6%
2024$10,897+10.4%
2023$9,872+0.4%
2022$9,829+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft2,080DeedBook 19699, Page 52Recorded6/4/2024

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 16402, Page 532Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 15040, Page 1238

Property Built

Built

Year Built: 1968