Skip to content

617 North End AvenueToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 14, 2019

Property Information

Block1108.20
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,295
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
41%
Improvement Value:$404,700
59%
Total Assessment$689,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,559+5.2%
2024$11,939+9.6%
2023$10,897+0.4%
2022$10,849+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,295DeedBook 17394, Page 1769Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$646,800
DeedBook 12697, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1989