Skip to content

605 North End AvenueToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Apr 16, 2004

Property Information

Block1108.20
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,980
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
48%
Improvement Value:$307,800
52%
Total Assessment$592,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+5.2%
2024$10,261+6.3%
2023$9,654+0.4%
2022$9,612+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 12028, Page 1521

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4139, Page 653