Skip to content

588 North End AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block1108.21
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,759
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
44%
Improvement Value:$384,200
56%
Total Assessment$684,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,459+5.2%
2024$11,844-1.5%
2023$12,024+0.4%
2022$11,971+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 11970, Page 632

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4351, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1973