Skip to content

3159 Sterling StreetToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 7, 2023

Property Information

Block1108.22
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,597
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
23%
Improvement Value:$289,200
77%
Total Assessment$377,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,869+5.2%
2024$6,529+36.1%
2023$4,797+0.4%
2022$4,776+13.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 10779, Page 1294

Property Built

Built

Year Built: 1976