Skip to content

3163 Sterling StreetToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block1108.22
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,405
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$224,200
70%
Total Assessment$320,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,831+5.2%
2024$5,543+16.6%
2023$4,752+0.4%
2022$4,731+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,405DeedBook 19234, Page 495Recorded11/23/2022

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

Sq Ft1,405DeedBook 16878, Page 324Recorded9/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$282,000
DeedBook 14467, Page 1247

Property Sale

SaleMulti
$281,000
DeedBook 12800, Page 1000

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 5108, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 3969, Page 311