Skip to content

3167 Sterling StreetToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$386,500
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block1108.22
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class18
Description1848
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,848
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
19%
Improvement Value:$364,100
81%
Total Assessment$452,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,233+5.2%
2024$7,826+2.6%
2023$7,628+0.4%
2022$7,594+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$386,500

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 17008, Page 307Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$354,900

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 16406, Page 1823Recorded6/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$71,000

From:

To:

DeedBook 16074, Page 1023Recorded5/7/2015

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4114, Page 790