Skip to content

3136 Peddie StreetToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block1108.22
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
41%
Improvement Value:$167,200
59%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,139+5.2%
2024$4,885+20.4%
2023$4,058+0.4%
2022$4,040+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 10188, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1961