Skip to content

3168 Peddie StreetToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block1108.22
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9004

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,490
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
36%
Improvement Value:$194,600
64%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,565+5.2%
2024$5,290+8.5%
2023$4,875+0.4%
2022$4,853+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 16238, Page 72Recorded11/10/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1985