Skip to content

3152 Sterling StreetToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block1108.23
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage988
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
35%
Improvement Value:$194,400
65%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,470+5.2%
2024$5,200+21.3%
2023$4,289+0.4%
2022$4,270+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$338,000
Sq Ft988DeedBook 18568, Page 126Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 15903, Page 165Recorded9/26/2014

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12478, Page 1391

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4918, Page 651

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4793, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1986