Skip to content

3109 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Dec 12, 2007

Property Information

Block1108.24
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,182
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
20%
Improvement Value:$456,500
80%
Total Assessment$572,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,425+5.2%
2024$9,910+9.2%
2023$9,076+0.4%
2022$9,036+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$387,500
DeedBook 13877, Page 16

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 12065, Page 1731

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 11021, Page 1490

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 5753, Page 291

Property Sale

SaleMulti
$7,500
DeedBook 4027, Page 507