Skip to content

3144 Oceanic DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block1108.24
Lot283
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,442
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
28%
Improvement Value:$229,200
72%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,776+5.2%
2024$5,491+13.8%
2023$4,825+0.4%
2022$4,803+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 16231, Page 1710Recorded11/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$26,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973