Skip to content

3136 Oceanic DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 17, 2011

Property Information

Block1108.24
Lot292
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,985
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
25%
Improvement Value:$260,000
75%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,337+5.2%
2024$6,024+4.2%
2023$5,779+0.4%
2022$5,754+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 15048, Page 1955

Property Sale

SaleMulti
$52,500
DeedBook 5055, Page 333

Property Sale

SaleMulti
$32,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973