Skip to content

3116 Oceanic DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 23, 2017

Property Information

Block1108.24
Lot313
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage972
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
32%
Improvement Value:$199,700
68%
Total Assessment$293,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,098+5.5%
2024$4,834+6.7%
2023$4,529+0.4%
2022$4,509+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft972DeedBook 16866, Page 1731Recorded9/12/2017

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 12212, Page 423

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 3764, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1975