Skip to content

615/617 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1952
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,825,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block1108.25
Lot109
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class10
Description2CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage7,848
Acreage1.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,026,000
61%
Improvement Value:$656,400
39%
Total Assessment$1,682,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,637+5.2%
2024$29,122-3.1%
2023$30,060+0.4%
2022$29,928+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$2,825,000
Sq Ft7,848DeedBook 20241, Page 577Recorded12/30/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1952