Skip to content

3128 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block1108.25
Lot86
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage748
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
56%
Improvement Value:$185,900
44%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+5.2%
2024$7,372+12.8%
2023$6,536+0.4%
2022$6,507+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft748DeedBook 17468, Page 1033Recorded5/13/2019

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft748DeedBook 16187, Page 1831Recorded9/14/2015

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 13166, Page 9

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10407, Page 586

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 4495, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1953