Skip to content

3123 Boxer StreetToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block1108.27
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,612
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
35%
Improvement Value:$583,800
65%
Total Assessment$893,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,276+5.2%
2024$15,472-12.8%
2023$17,733+0.4%
2022$17,655+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft3,612DeedBook 17431, Page 1527Recorded4/5/2019

Property Sale

Sale
$827,000
DeedBook 12727, Page 1413

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$835,000
DeedBook 11789, Page 929

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 10405, Page 92

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5281, Page 430