Skip to content

587 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block1108.30
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage500
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
52%
Improvement Value:$106,000
48%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,006+5.2%
2024$3,808-34.2%
2023$5,792+0.4%
2022$5,766+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft500DeedBook 19582, Page 1071Recorded1/16/2024

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft500DeedBook 18335, Page 858Recorded2/25/2021

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14034, Page 1432

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11787, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1950