Skip to content

3127 Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block1108.31
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,770
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
39%
Improvement Value:$392,100
61%
Total Assessment$642,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,693+5.2%
2024$11,115+26.2%
2023$8,808+0.4%
2022$8,769+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft1,770DeedBook 18566, Page 1233Recorded7/7/2021

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 14917, Page 415

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10816, Page 1228

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5329, Page 929

Property Sale

Sale
$185,500
DeedBook 4574, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1954