Skip to content

3147 Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block1108.31
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage936
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
63%
Improvement Value:$141,200
37%
Total Assessment$381,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,942+5.2%
2024$6,599+4.4%
2023$6,320+0.4%
2022$6,292+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft936DeedBook 19357, Page 1475Recorded4/20/2023

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 14132, Page 1141

Property Sale

Sale
$392,500
DeedBook 13568, Page 1950

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 11171, Page 1918

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5084, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1964