Skip to content

653 Driftwood PlaceToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2003

Property Information

Block1108.33
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class20
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,749
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,000
52%
Improvement Value:$409,900
48%
Total Assessment$854,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,568+5.2%
2024$14,798+33.2%
2023$11,110+0.4%
2022$11,061+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$16,750
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975