Skip to content

3130 Veeder AvenueToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block1108.33
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9003

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,234
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,000
50%
Improvement Value:$443,600
50%
Total Assessment$888,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,886+5.2%
2024$17,002+12.5%
2023$15,113+0.4%
2022$15,046+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft3,234DeedBook 19665, Page 1650Recorded4/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$136,000

From:

To:

DeedBook 15839, Page 581Recorded7/1/2014